![]() | ![]() | Måske man ku' nøjes med at nynne ? |

![]() |
|
|||||||||||||
![]() Er det virk'lig nødvendigt at sakse i Grundtvig nogensteder fordi der lå børn i krybberne i gamle dage i langtbortistan ? Om sommeren (vistnok) Fordi nogen si'r det ikke passer længere Eller er ligegyldigt Så får tonen altså en ganske anden lyd hvis nu Maria slet ikk' kan nedkomme nogetsteds fordi der ikk' er plads til overs for Ipods, -pads, ski-udstyr og (gavekort til) cykler i julekrybberne Så nye børn må ligge udenfor i gamle plastikposer fra Netto Bli'r det da kun nymåne een gang om året? - Måske sku' vi allesammen øve os i blot at nynne med ? |

![]() | Nadia K | 2011-12-19 19:22:42 |
Interessant digt. Tager jeg fejl, hvis det drejer sig om debatten med hensyn til julesalmer og kirkegang i skolerne? Det mindede mig ihvertfald om det :)
haleløs | 2011-12-19 19:47:49 |
BINGO, du! venligst ...

![]() | Lau G.N. | 2012-06-27 01:54:45 |
jeg tror jeg forholder mig taktiskneutral i den disksution.
men godt digt og budskab
Hilsen
Natteravnen
men godt digt og budskab
Hilsen
Natteravnen

![]() | nhuth | 2012-06-27 07:53:10 |
Hej haleløse. Fin kommentar til et af menneskehedens største spørgsmål - og vi mange der søger svar, selv om vi godt ved, at det svar vi søger, ikke er af denne verden. Men både dine og Grundtvigs ord er vigtige i denne verden.
Venlig hilsen
Nhuth
Venlig hilsen
Nhuth

![]() | nhuth | 2012-06-27 07:58:16 |
Hov, jeg glemte lige:
Ja, nynne er måske bedre. Så kan vi bedre selv sætte ord på, hvis vi har brug for det. Så står vi tilbage ved valget af melodi.
Men det ligger nok hinsides mine prosaiske evner.
Vh. Nhuth
Ja, nynne er måske bedre. Så kan vi bedre selv sætte ord på, hvis vi har brug for det. Så står vi tilbage ved valget af melodi.
Men det ligger nok hinsides mine prosaiske evner.
Vh. Nhuth

Du skal være logget ind, før du kan kommentere og vurdere!